سیم و کابل

کابل شیلدار و کاربردهای مختلف آن

کابل شیلدار یا (Shielded Cable) یکی از انواع کابل می باشد، سیم و کابل از اجزای اصلی در صنعت برق هستند. کابل ها دارای تنوع زیادی هستند، یکی از آن ها کابل شیلدار است. این کابل در انواع مختلف و برای مصارف مختلف تولید و عرضه می شود. در مطلبی که جمع آوری کرده ایم، قصد داریم شما را با این کابل آشنا کرده، و انواع این کابل و کاربردهای آن را مورد بررسی قرار دهیم.

کابل شیلدار و کاربردهای مختلف آن

ساختار کابل شیلدار

ساختمان کابل شیلدار از چند سیم (هادی عایق دار) تشکیل شده است. دور این سیم ها را یک شیلد از جنس مس یا آلومینیوم دربرگرفته و پوشانیده است. این شیلد نقش محافظت کننده را دارد. علت وجود شیلد در این نوع کابل، حفاظت از داده ها و اطلاعات موجود در کابل و در واقع عملکرد بهتر و تا حد ممکن جلوگیری از رخ دادن خطا است. این شیلد می تواند هم به صورت ورقه ی نازک (فویل)، و هم به صورت بافته شده باشد. شیلد به کار رفته در این کابل این الزام را به وجود می آورد که هنگام کار با این کابل، مراقبت بیشتری خرج شود.

کابل شیلدار 4

کاربرد کابل شیلدار

کابل شیلدار در چند نوع متنوع و برای مصارف مختلف تولید و روانه ی بازار می شود.. در کنار انتقال جریان الکتریکی، این کابل کاربردهای مهم دیگری هم دارد. به دلیل استفاده از شیلد درون این کابل، عمده ی مصرف این نوع از انواع مختلف سیم و کابل برای حفاظت از اطلاعات است. در سیستم های اطلاعات و مدارهای کنترلی، امکان نویز، شکستگی امواج، تداخل امواج، وجود صداهای مزاحم و در یک کلام امکان خطا وجود دارد. برای جلوگیری و به حداقل رساندن چنین خطاهایی، از این کابل استفاده می شود. شیلد بکار رفته در این کابل، به عنوان محافظ عمل کرده، و از این داده ها و اطلاعات محافظت می کند. از مصارفی که به دلیل نویز زیاد و تداخل های سیگنالی، استفاده از این کابل در آن رایج است، دکل های مخابراتی و ایستگاه های رادیویی است. در خیلی از سازمان ها و ادارات به دلیل اینکه انتقال داده های فراوانی صورت می گیرد، به این نوع کابل احساس نیاز می شود، تا داده ها با امنیت بیشتری منتقل شوند.

کابل شیلدار1

انواع مختلف کابل شیلدار

گفتیم که کابل شیلدار با انواع مختلف، برای مصارف مختلف تولید می شود. در این بخش قصد داریم به انواع کابل شیلدار بپردازیم، سپس کاربرد هر کدام را مورد بررسی قرار دهیم.

انواع کابل شیلدار عبارتند از:

  • کابل شیلدار قدرت
  • فرمان و کنترل
  •  افشان
  •  مفتولی
  •  صوتی

کابل شیلدار قدرت

 از این کابل شیلدار برای انتقال جریان برق هم در روی زمین و هم در زیر زمین استفاده می شود.

کابل شیلدار فرمان و کنترل

به این کابل، کابل فشار ضعیف شیلدار نیز می گویند. از این کابل شیلدار برای سیگنال فرمان و کنترل استفاده می شود. این کابل دارای استحکام بالایی در برابر عواملی مثل اشعه ی آفتاب، پرتوهای فرابنفش، گرد و خاک، جانوران موزی و رطوبت دارد. این نوع کابل مناسب برای استفاده در مواردی است که سیم کشی در فضاهای باز، پل هوایی، زیرگذرها و غیره صورت می گیرد.

کابل شیلدار افشان

کابل شیلدار افشان از چندین هادی مسی افشان ساخته شده است. در نتیجه این سیم به دلیل افشان بودن دارای انعطاف پذیری نیز هست. کاربرد این کابل بسیار زیاد است و برای انواع مصارف کاربردی است. به عنوان مثال برای سیم کشی لوازم برقی، اتصالات صنایع مختلف، اتصالات در فضاهای باز و غیره، از این نوع کابل استفاده می شود.

کابل شیلدار3

کابل شیلدار مفتولی

 کاربرد کابل شیلدار مفتولی، دقیقاً مشابه کابل شیلدار افشان است، با این تفاوت که هادی مسی این کابل از نوع مفتولی است. در نتیجه این کابل به خاطر نوع سخت هادی خود، انعطاف پذیری کمتری دارد.

کابل شیلدار صوتی

از این نوع کابل شیلدار، برای انتقال امواج و سیگنال های صوتی استفاده می شود. استفاده از این کابل به این دلیل است که در برخی جاها در امواج صوتی نویز (Noise) ایجاد می شود، ولی بکار گرفتن این نوع کابل موجب می شود که از افتادن نویز به سیگنال های صوتی جلوگیری شده و به حداقل برسند.

سخن پایانی

در این مطلب که خدمت شما عزیزان ارائه شد کابل شیلدار را معرفی کردیم و کاربردهای مختلف آن را ذکر کردیم، نکات مهم این نوع کابل آن است که کابل شیلدار به خاطر محافظت از اطلاعات و داده های در حال انتقال دارای کاربرد مخصوصی است. علاوه بر ویژگی یاد شده، این، این کابل نسوز و ضد حریق نیز می باشد. مجموع این ویژگی ها باعث متمایز شدن این کابل می شود و کاربردهای منحصر به فرد خود در صنعت را به خوبی به نمایش می گذارد. این محصول و محصولات مختلفی نظیر سیم نسوز ، سیم های افشان و نیمه افشان و ارت افشان و ... را از فروشگاه اینترنتی سیم و کابل ایزی نور بخواهید.

شما هم می‌توانید در مورد این خبر نظر بدهید

برای ثبت نظر، لازم است ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید. نقطه نظرات و تجربه خرید خود را با دیگران در میان بگذارید و نظر خود را ثبت نمایید

افزودن نظر جدید
اخبار و مقالات